Maske takmak neden önemli ?

Maskenin doğru şekilde takılması ve maskenin ellenmemesi Covid-19’dan korunma açısından oldukça önemli.
İsviçre’de yapılan yeni bir araştırmaya göre maske takmak Covid-19’un yayılmasını engellemekte oldukça etkili oluyor,
Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan değişimlerin başında, evlerimizin dışına çıktığımız her an maske takma şartı yer alıyor. Bazı kişiler ise maske takmayı gereksiz bulduklarını ifade ediyor. Ne yazık ki sokaklar maskeleri koluna takmış, burnunu açıkta bırakan ya da maskeyi çenesine indiren insanlarla dolu.Yeni bir araştırma ise maskeleri takmanın önemini açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu çalışma hem virüsün kapalı ortamdaki davranışını görebilmeyi hem de maskelerin ve koruyucu önlemlerin değerini gösteriyor.
Temel olarak bir virüsün bir insanı hasta edebilmesi için belli bir yoğunlukta virüsle temas etmek gerekiyor. Ortamda bulunan virüs sayısı bu eşiği geçemediği sürece insanlara zarar veremiyor. Eşik kişiden kişiye, virüsten virüse değişiklik gösterebiliyor.
Daha önceki araştırmalara göre COVID-19’a sebep olan virüs uzun süre havada kalabiliyor. Ayrıca hızlı yayılan türde bir virüs olduğu için bulaşıcılığı da yüksek. Yeni çalışmalara göre özellikle kapalı alanlarda maske takmak, hastalığın yayılmasına ciddi anlamda ket vurabiliyor.
Maske takmanın yanında sosyal mesafeyi korumak da hastalıktan korunmak açısından önemli rol oynuyor. Özellikle hastalık taşıyan birilerinin olma ihtimali yüksek olan ortamlarda mesafeyi mümkün olduğunca korumak büyük önem arz ediyor.
Maske, Mesafe, Temizlik bizi bu virüsten tek koruyacak önlem...

Ömer Kenan ERDOĞAN
27 Ağustos 2020 00:00