Dünya ilk yardım günü

Dünya ilk yardım günümüz kutlu olsun,
Bir çoğumuzun bilgi sahibi olması gereken ancak kulaktan dolma bilgiler sahibi olduğu ilk yardım ne demekti kısaca hatırlatalım ;
Herhangi bir hastalık veya kaza sonucu sağlığı tehlikeye girmiş bir kişiye, durumunun kötüleşmesini önlemek amacı ile ilaçsız olarak yapılan müdahaleye İLK YARDIM denir.
İlk yardım uygulaması hakkında toplumun yeterli bilgiye sahip olmaması, ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlar, şoförler, polisler, itfaiyeciler gibi değişik risk grupları başta olmak üzere, tüm toplumu ilgilendirmesi, ölümlerin, sakat kalmanın ve iş ̧gücü kaybının azaltmasında büyük rolü olmasından dolayı önemli bir halk sağlığı sorunudur. İlk yardım uygulamalarını etkin bir şekilde zamanında ve doğru şekilde uygulayabilen kişilerin sayılarının arttırılması, ülke genelinde ilk yardım gerektiren durumlarda ölüm ve sakatlanmaları azaltacaktır.
Belli aralıklarla eğitimlerin verilmesini beklediğimiz ancak sadece kurslarda verilen eğitimler yüzünden halkımız sadece kulaktan dolma bilgiler ile ilk yardım yapmaya çalışarak bazı olaylarda ilk yardım yerine SON YARDIM yapmıştır.
Toplumumuzun daha bilinçli ilk yardım yapması adına eğitimlerin çoğlatılması gelecekte olabilecek afetlerde her bir bireyin sağlık personeli olarak kullanılması adına çok önemli bir yatırım olacaktır...

Ömer Kenan ERDOĞAN
13 Eylül 2020 00:00