Corona en çok sağlık çalışanlarını tehdit etmeye devam ediyor.

Tüm dünyada 7 binin üzerinde sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle öldü !

Uluslararası Af Örgütü’nün araştırmasına göre tüm dünyada en az 7 binin üzerinde sağlık çalışanı COVID-19’a yakalanarak, hayatını kaybetti. Yalnızca Meksika’da en az 1.320 sağlık çalışanının öldüğü doğrulandı. Meksika böylece tüm dünyadaki en yüksek sağlık çalışanı kaybı yaşayan ülke olarak kaydedildi.

Uluslararası Af Örgütü Ekonomik ve Sosyal Adalet Birimi'ne göre 7 binin üzerinde kişinin, başkalarının hayatını kurtarmaya çalışırken ölmesi, sarsıcı boyutlarda bir kriz.
Güvenli bir iş ortamında çalışmak her sağlık çalışanının hakkıdır, bu kadar yüksek sayıda kişinin nihai bedeli ödüyor olması ise adeta bir skandal.
Pandeminin başlangıcından bu yana aylar geçmesine rağmen Meksika, Brezilya ve ABD gibi ülkelerde sağlık çalışanları halen korkutucu oranlarda hayatını kaybediyor. Güney Afrika ve Hindistan’da ise vakaların hızla artması, tüm devletlerin harekete geçmesi gerektiğini gösteriyor.
Sağlık çalışanlarının kendi hayatlarını tehlikeye atmadan çalışmalarını sürdürebilmesi için yeterli ölçüde koruyucu ekipmana sahip olmasını sağlamak adına küresel iş birliği şart.

Ömer Kenan ERDOĞAN
28 Temmuz 2020 00:00